For næsten 10 år siden blev tyske Elke Sellmann forelsket.. i Lanzarote, i sin mand; maleren Juan, som hun mødte her på øen, og så i den ruin, hun faldt over, midt i øens fascinerende lavalandskab. Siden mit ophold på Finca Las Laderas, har jeg ikke været et sekund i tvivl om hvorfor!
Elke og Juan købte den gamle ruin, som engang havde været en gård, og brugte år på at forvandle den til et hjem, ikke kun til sine gæster men også til sig selv. Deres "finca" består af smukke lejligheder, som er perfekte for sådan nogle som mig, der søger fred og ro. Desuden har de valgt at efterlade mange autentiske detaljer fra den gamle gård, og lejlighederne er dekorerede med Juans malerier. I dag består "fincaen" i alt af fem lejligheder, og Elke og Juan bor ikke længere selv i en af dem, men de tilbringer stadig hver eneste dag her.
Hvorend, man kigger hen, føler man en ubegrænsethed og den utrolige kærlighed, som både Juan og Elke har lagt i at opfylde deres drøm. Og da jeg først fik lagt mig ved poolen med et tallerken oliven og en kold drink og så det sorte sand og de perlehvide lejligheder, der glitrede i solen, blev jeg også forelsket. Fuldstændig smaskforelsket i Finca Las Laderas.
Det er muligt, at der på reservationstidspunktet er andre tjenester og faciliteter åbne/lukkede end når din ferie starter pga. Covid-19. Da tjenester og faciliteter er underlagt konstante ændringer hos hotellet, kan vi ikke stilles ansvarlig for godtgørelse af disse elementer.
Retningslinjer for gæsteanmeldelser
For at holde bedømmelsesscore og anmeldelser relevante for din kommende rejse, arkivierer vi anmeldelser, der er ældre end 36 måneder.
Det er kun gæster, der har booket gennem Eliza was here og har opholdt sig på det pågældende overnatningssted, der kan skrive en anmeldelse. Vi inviterer disse kunder til at give en anmeldelse via e-mail, når de er kommet hjem fra deres ferie. Hvis en kunde ønsker at skrive en anonym anmeldelse, kontrolleres detaljerne (som f.eks. bookingnummer, bookingdetaljer) og er kendt af Eliza was here.
Uanset om det er en negativ eller positiv anmeldelse, vil vi offentliggøre alle anmeldelser i fuld længde så hurtigt som muligt efter, at de er blevet modereret til at overholde Eliza was here's retningslinjer.
Retningslinjer og standarder for anmeldelser
Disse retningslinjer og standarder har til formål at holde indholdet af Eliza was here relevant og familievenligt uden at begrænse ytringen af stærke holdninger. De gælder også uanset stemningen i anmeldelsen. Anmeldelser, der indeholder blasfemi eller beviste usandheder, vil ikke blive offentliggjort.
Anmeldelserne skal være relateret til opholdet. De mest nyttige anmeldelser er detaljerede og hjælper andre med at træffe bedre beslutninger. Der må ikke indgå politiske, etiske eller religiøse kommentarer. Reklameindhold vil ikke blive offentliggjort.
Alt indhold skal være ægte og unikt for gæsten. Anmeldelser er mest værdifulde, når de er originale og uvildige. Dit bidrag skal være dit eget.
Respekter andres privatliv. Eliza was here vil sørge for at skjule e-mailadresser, telefonnumre, hjemmesider, konti på sociale medier og andre lignende oplysninger.
De holdninger, der kommer til udtryk i anmeldelserne, er Eliza was here kunders holdninger. Eliza was here påtager sig ikke ansvar for eventuelle anmeldelser eller svar.
Oplev din feriedestination med din egen lejebil
På alle Eliza was here ferier er en lejebil i den mindste kategori (Small) inkluderet i prisen, inklusive fuld forsikring. Lejebilen bringer dig ikke kun til din autentiske indkvartering, men du kan også se meget mere af destinationen, når du har en bil!
I booking trin 1 kan du opgradere din bil. Vil du gerne foretage nogle ændringer efter reservationen? Så gå til til din profil på Min Eliza for at opgradere din lejebil, tilføje et barnesæde eller andet tilbehør. Tip: Hvis du rejser med fire eller flere personer, anbefaler vi, at du booker en større klasse eller en ekstra bil. Hvis du ønsker en ekstra bil, bedes du kontakte os.
Den primære fører skal:
Hvis du vælger en lejebil, der er på forespørgsel, kontrollerer vi tilgængeligheden efter reservationen. Hvis bilen ikke er ledig, giver vi dig et passende alternativ.
For ferier med egen transport er der ingen lejebil inkluderet. Se venligst elizawashere.dk/lejebil for yderligere oplysninger.
Vil du være den første til at vide det når dette unikke feriested igen er tilgængeligt for sommeren 2024? Tilmeld dig min "drømmealarm" - så får du en besked i din mailbox når din drømmeferie er klar!
Dine data bliver behandlet i henhold til vores privacy erklæring.
Du har tilmeldt dig Elizas drømmealarm! Jeg ser frem til at opdatere dig omkring dette feriested snart.
Vil du være den første til at vide det når dette unikke feriested igen er tilgængeligt for sommeren 2024? Tilmeld dig min "drømmealarm" - så får du en besked i din mailbox når din drømmeferie er klar!
Dine data bliver behandlet i henhold til vores privacy erklæring.
Du har tilmeldt dig Elizas drømmealarm! Jeg ser frem til at opdatere dig omkring dette feriested snart.