Den smukke, charmerende landsby hedder Ponta do Sol, det solrige sted. Jeg var taget dertil, fordi min veninde Alice havde fortalt mig, at det er det mest solrige sted på blomsterøen Madeira. Da jeg ankom til stranden ved Ponta do Sol, fik jeg øje på en pragtfuld, gammel quinta højt oppe i klipperne. Bagved lå der et par moderne bygninger og badede i det skarpe sollys. Jeg kunne selvfølgelig ikke betvinge min nysgerrighed, og da det endnu ikke var ret varmt, besluttede jeg mig til at klatre op og se på stedet.
Jeg ankom lidt senere kokrød i hovedet til et hypermoderne designhotel. Damen i receptionen skyndte sig at give mig et glas vand. “Den næste gang kan du måske bedre tage elevatoren!” tilføjede hun, men jeg hørte egentlig slet ikke efter, for jeg stod med åben mund og stirrede på den gamle bygnings indbydende og unikke indretning. Kombinationen af nyt og gammelt fremstod som et raffineret, harmonisk miks, men der var virkelig tale om kontraster! Alt var udtænkt ned til mindste detalje: Den svage loungemusik i baggrunden, de moderne siddehjørner hvorfra der var en fantastisk udsigt over den gamle landsby og den vilde kyst, det fantastiske lysindfald ... Desuden havde stedet også en opvarmet indendørs pool, et dampbad og en jacuzzi! Jeg stod og betragtede det hele uden at sige et ord. Der var heldigvis et værelse ledigt i et par dage, for jeg havde faktisk svært ved at modstå det her gamle, ultramoderne palads.
Det er muligt, at der på reservationstidspunktet er andre tjenester og faciliteter åbne/lukkede end når din ferie starter pga. Covid-19. Da tjenester og faciliteter er underlagt konstante ændringer hos hotellet, kan vi ikke stilles ansvarlig for godtgørelse af disse elementer.
Det er obligatorisk at gennemføre den epidemiologiske undersøgelse. Du kan udfylde dette her 12 til 48 timer før afrejse. Skal udfyldes individuelt af hver passager undtagen pårørende op til 12 år, hvis registrering skal medtages i udfyldelsen af en af de ledsagende voksne. Efter at have afsluttet registreringen modtager passageren en besked via e-mail med adgangskode til madeirasafe.com-platformen. Passageren skal logge ind på sin madeirasafe.com-konto, hvor de finder den respektive QR-kode, der skal vises ved ankomst til Madeira Lufthavn.
Yderligere skal alle rejsende over 12 år kunne påvise en af disse tre muligheder:
1. En PCR test senest 72 timer inden afgang
2. Et bevis på tidligere smitte af covid-19 udstedt indenfor de sidste 90 dage.
3. Et bevis på vaccine mod covid-19 tidligst 14 dage efter sidste vaccine.
Vær opmærksom! Hvis du skal på ferie med 4 personer eller mere, anbefales det at booke en opgradering eller en ekstra bil. Du kan vælge at opgradere bilen i booking trinnene. Vil du booke en ekstra bil? Så kontakt os.